Plugins - Page Builder by SiteOrigin - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (288 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: A drag and drop, responsive page builder that simplifies building your website.
nl: Een drag-en-drop, responsive pagina ontwikkel plugin die het eenvoudiger maakt om je website te bouwen.

en: An image that displays before the video starts playing.
nl: Een afbeelding die verschijnt voordat de video begint af te spelen.

en: Poster URL
nl: URL plaatser

en: Video URL
nl: Url van de video

en: A self hosted video player.
nl: Zelf gehoste videospeler.

en: Self Hosted Video (PB)
nl: Zelf gehoste video

en: Embeds a video.
nl: Video insluiten

en: Embedded Video (PB)
nl: Ingesloten Video (PB)

en: Displays a simple image.
nl: Toont een simpel beeld.

en: Image (PB)
nl: Beeld

en: File
nl: Bestand

en: Attachment Page
nl: Bijlage pagina

en: Link To
nl: Link naar

en: Columns
nl: Kolommen

en: Gallery Type
nl: Galerij type

en: Full
nl: Volledig

en: Large
nl: Breed

en: Image Size
nl: Afbeeldingsgrootte

en: Comma separated attachment IDs. Defaults to all current page's attachments.
nl: Komma gescheiden bijlage ID's. Gestandaardiseerd naar alle huidige pagina bijlages.

en: edit gallery
nl: Galerij bewerken

en: Gallery Images
nl: Galerij afbeeldingen

en: Displays a gallery.
nl: Toont een galerij

en: Gallery (PB)
nl: Galerij (PB)

en: Additional Arguments
nl: Extra argumenten

en: %s Style
nl: %s Stijl

en: Style
nl: Stijl

en: Image
nl: Afbeelding

en: Location
nl: Lokatie

en: Displays a bullet list of points
nl: Toont een puntsgewijze opsomming

en: Testimonial (PB)
nl: Ervaringen  (PB)

en: Feature List
nl: functielijst

en: Features Text
nl: functietekst

en: Information Text
nl: informatietekst

en: Per
nl: per

en: Price
nl: Prijs

en: Price Box (PB)
nl: Prijs Box (PB)

en: Start each new point with an asterisk (*)
nl: Start ieder nieuw punt met een asterisk (*)

en: Displays a bullet list of elements
nl: Toont een opsomming van gegevens

en: List (PB)
nl: Lijst (PB)

en: Button
nl: Knop

en: Button URL
nl: Knop URL

en: Button Text
nl: Knoptekst

en: Sub Title
nl: Ondertitel

en: A Call to Action block
nl: "Call To Action" blok

en: Justify
nl: Positioneren

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Right
nl: Rechts

en: Left
nl: Links

en: Button Alignment
nl: Knop positie

en: Open In New Window
nl: Open in nieuw scherm

en: Destination URL
nl: Bestemmingsurl

en: Text
nl: Tekst

en: Button (PB)
nl: Knop (PB)

en: Slide Right
nl: Naar rechts

en: Slide Left
nl: Naar links

en: Slide Down
nl: Naar onderen

en: Slide Up
nl: Naar boven

en: Fade In
nl: Fade in

en: Animation
nl: Animatie

en: Image URL
nl: Url van het beeld

en: An image that animates in when it enters the screen.
nl: Een afbeelding die beweegt als het op het scherm verschijnt.

en: Animated Image (PB)
nl: Geanimeerd beeld

en: Additional query arguments. See 1{query_posts}.
nl: Extra query argumenten. Zie ook 1{query_posts}.

en: Additional
nl: Extra␣

en: Only Sticky
nl: Alleen Sticky

en: Exclude Sticky
nl: Sticky uitsluiten

en: Ignore Sticky
nl: Sticky negeren

en: Default
nl: Standaard

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Order
nl: volgorde

en: Post In Order
nl: Post op volgorde

en: Menu Order
nl: Menu volgorde

en: Comment Count
nl: Aantal Reacties

en: Random
nl: Willekeurig

en: Modified
nl: Aangepast

en: Date
nl: Datum

en: Name
nl: Naam

en: Author
nl: Auteur

en: Order By
nl: Sorteer op

en: Posts Per Page
nl: Posts per pagina

en: Post Type
nl: Post type

en: If the template supports it, cut posts and display the more link.
nl: Als de template het ondersteunt, verkort bericht en toon de "lees meer" link.

en: More Link
nl: Lees meer link

en: Your theme doesn't have any post loops.
nl: Jouw theme heeft geen bericht loops.

en: Displays a post loop.
nl: Toont een bericht loop

en: Post Loop
nl: Plaats loop

en: Display Content
nl: Toon inhoud

en: Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Title
nl: Titel

en: None
nl: Geen

en: Displays content from the current post.
nl: Toont de inhoud van het huidige bericht.

en: Post Content
nl: Plaats inhoud

en: A complete SiteOrigin Page Builder layout as a widget.
nl: Een complete SiteOrigin Page Builder layout als een widget.

en: Cell Side Margins
nl: Cel zijkant marges

en: Should the layout collapse for mobile devices.
nl: Als de layout verandert op mobiele aparaten.

en: Display
nl: Scherm

en: Include the bundled widgets.
nl: Voeg de gebundelde widgets ook toe.

en: Bundled Widgets
nl: Gebundelde Widgets

en: Disable animations for improved performance.
nl: Zet animaties uit voor een verbeterde weergave.

en: Animations
nl: Animaties

en: Copy content from Page Builder into the standard content editor.
nl: Kopieer inhoud van Page Builder in de standaard editor.

en: No Results
nl: Geen resultaten

en: Close Live Editor
nl: Sluit Live Editor

en: Restore Version
nl: Herstel versie

en: Page Builder Change History
nl: Geschiedenis wijzigingen Page Builder

en: Select Import File
nl: Selecteer geïmporteerd bestand

en: Or
nl: Of

en: Drop import file here
nl: geïmporteerd bestand hier plaatsen

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: Your search didn't return any results
nl: Je zoekopdracht leverde geen resultaten op

en: Newest Layouts
nl: Nieuwste layouts

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Do you want to browse the Prebuilt Layouts directory?
nl: Wil je het overzicht bekijken van vooraf gebouwde layouts?

en: Clone: %s
nl: Kloon %s

en: Layouts Directory
nl: Layout overzicht

en: Theme Defined
nl: Theme gedefinieerd

en: Search
nl: Zoeken

en: Prebuilt Layouts
nl: Voorafgebouwde Layouts

en: Save
nl: Opslaan

en: Insert
nl: Invoegen

en: Set
nl: Instellen

en: 1{Set row layout}: %1$s columns with a ratio of %2$s going from %3$s
nl: 1{vastgestelde rij layout}: %1$s kolommen met een waarde van %2$s vanaf %3$s

en: Right to Left
nl: rechts naar links

en: Left to Right
nl: links naar rechts

en: Add New Row
nl: Nieuwe rij toevoegen

en: Close
nl: Sluiten

en: Add New Widget %s
nl: Nieuw Widget %s toevoegen

en: Done
nl: Voltooid

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Duplicate
nl: Kopiëren

en: Edit
nl: Aanpassen

en: Delete Row
nl: Verwijder Rij

en: Duplicate Row
nl: Kopieer Rij

en: Edit Row
nl: Rij aanpassen

note: TRANSLATORS: This message gives suggestions of next steps for the user x{...} is used to insert links
en: Add a 1{widget}, 2{row} or 3{prebuilt layout} to get started. Read our 4{documentation} if you need help.
nl: Voeg een 1{widget}, 2{rij} or 3{voorafgebouwde layout} toe om te beginnen. Lees onze 4{documentatie} als je hulp nodig hebt.

en: Switch to Editor
nl: Ga naar editor

en: History
nl: Geschiedenis

en: Prebuilt
nl: Voorafgebouwd

en: Add Widget
nl: Widget toevoegen

en: Read the 1{full documentation} on SiteOrigin. Ask a question on our 2{support forum} if you need help and sign up to 3{our newsletter} to stay up to date with future developments.
nl: Lees de 1{volledige documentatie} van SiteOrigin. Stel een vraag op ons 2{support forum} als je hulp nodig hebt en meldt je aan voor 3{onze nieuwsbrief} om op de hoogte te blijven van toekomstige ontwikkelingen.

en: The page layouts are responsive and fully customizable.
nl: Deze pagina layouts zijn responsive en volledig aan te passen.

en: You can use SiteOrigin Page Builder to create home and sub pages, filled your own widgets.
nl: Je kunt SiteOrigin Page Builder gebruiken om homepages en webpagina's te bouwen gevuld met je eigen widgets.

en: This interface requires Javascript
nl: Deze interface heeft Javascript nodig

en: Save Home Page
nl: Homepage opslaan

en: Home page updated. 1{View page}.
nl: Homepage bijgewerkt. 1{Bekijk pagina}.

en: Custom Home Page
nl: Aangepaste Homepage

en: Off
nl: Uit

en: On
nl: Aan

en: Newsletter
nl: Nieuwsbrief

en: The widget 1{%1$s} is not available. Please try locate and install the missing plugin. Post on the 2{support forums} if you need help.
nl: Widget 1{%1$s} is niet beschikbaar. Probeer de missende plugin te vinden en te installeren. Plaats een bericht op de 2{support forums} als je hulp nodig hebt.

en: Save and reload this page to start using the widget after you've installed it.
nl: Opslaan en pagina opnieuw laden om widget te gebruiken na installatie.

en: You need to install 1{%1$s} to use the widget 2{%2$s}.
nl: Je moet 1{%1$s} installeren om widget 2{%2$s} te kunnen gebruiken.

en: Edit Home Page
nl: Wijzig homepage

en: Read More
nl: Lees meer

en: Untitled Widget
nl: Naamloze Widget

en: Error uploading or importing file.
nl: Fout bij uploaden of importeren bestand.

en: Column
nl: Kolom

en: Add Row
nl: Rij toevoegen

en: Search Widgets
nl: Widgets zoeken

en: Add Widget to Cell
nl: Widget toevoegen aan cel

en: Add Widget Below
nl: Widget onderaan toevoegen

en: Search Results For:
nl: Zoekresultaten voor:

note: TRANSLATORS: A standard confirmation message
en: Are you sure?
nl: Ben je zeker?

note: TRANSLATORS: This is the title for a widget called "Layout Builder"
en: Layout Builder Widget
nl: Layout Bouwer Widget

en: Would you like to clear your Page Builder content and revert to using the standard visual editor?
nl: Wil je jouw Page Builder inhoud wissen en terugverwijzen naar de standaard visuele editor?

en: Would you like to copy this editor's existing content to Page Builder?
nl: Wil je de bestaande inhoud van deze editor naar Page Builder kopiëren?

en: Loading prebuilt layout
nl: Laden voorafgebouwde layout

en: Are you sure you want to overwrite your current content? This can be undone in the builder history.
nl: Weet je zeker dat je de huidige inhoud wilt overschrijven? Dit kan ongedaan gemaakt worden in de bouwgeschiedenis.

en: Prebuilt layout loaded
nl: Voorafgebouwde layout geladen

en: Cell resized
nl: Cel formaat gewijzigd

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is duplicated
en: Row duplicated
nl: Rij gekopieerd

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row position is changed
en: Row moved
nl: Rij verplaatst

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is edited
en: Row edited
nl: Rij aangepast

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is added
en: Row added
nl: Rij toegevoegd

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a row is deleted
en: Row deleted
nl: Widget verwijderd

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget position is changed
en: Widget moved
nl: Widget verplaatst

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is duplicated
en: Widget duplicated
nl: Widget gekopieerd

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is edited
en: Widget edited
nl: Widget aangepast

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is added
en: Widget added
nl: Widget toegevoegd

note: TRANSLATORS: Message displayed in the history when a widget is deleted
en: Widget deleted
nl: Widget verwijderd

en: Converted to editor
nl: Omzetten naar de standaard bewerker

en: Version restored
nl: Versie hersteld

en: Original
nl: Origineel

en: Current
nl: Huidig

en: Now
nl: Nu

note: TRANSLATORS: Time ago - eg. "1 minute before".
en: %s before
nl: %s voor

note: TRANSLATORS: A single hour since
en: %d hour
nl: %d uur

note: TRANSLATORS: A single minute since
en: %d minute
nl: %d minuut

note: TRANSLATORS: A single second since
en: %d second
nl: %d seconde

note: TRANSLATORS: Number of hours since
en: %d hours
nl: %d uren

note: TRANSLATORS: Number of minutes since
en: %d minutes
nl: %d minuten

note: TRANSLATORS: Number of seconds since
en: %d seconds
nl: %d seconden

en: Page Builder doesn't know about this widget.
nl: Page Builder kent deze widget niet

en: Missing Widget
nl: Ontbrekende widget

en: All Widgets
nl: Alle widgets

note: TRANSLATORS: This is the default name given to a user's home page
en: Home Page
nl: Homepage

en: Custom Home Page Builder
nl: Aangepaste Homepage Bouwer

en: Save Settings
nl: Instellingen opslaan

en: Settings Saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: Search Settings
nl: Zoek instellingen

en: Please read the 1{settings guide} of the Page Builder documentation for help.
nl: Lees s.v.p. de 1{handleiding instellingen}van de Page Builder documentatie voor hulp.

en: Copy content from Page Builder to post content.
nl: Kopieer inhoud van Page Builder naar bericht inhoud.

en: Copy Content
nl: Kopieer inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: The container used for the full width layout.
nl: De container wordt gebruikt voor de volle breedte layout.

en: Full Width Container
nl: Volle breedte container

en: Default spacing between columns in each row.
nl: Vaste ruimte tussen kolommen in elke rij.

en: Row Gutter
nl: Tussenruimte Rij

en: Default margin below rows.
nl: Vaste marge onder rijen

en: Row Bottom Margin
nl: Ondermarge Rij

en: Device width, in pixels, to collapse into a mobile view .
nl: Apparaat breedte, in pixels, om te veranderen in een mobiel overzicht.

en: Mobile Width
nl: Mobiele breedte

en: Collapse widgets, rows and columns on mobile devices.
nl: Klap widgets, rijen en kolommen in op mobile aparaten.

en: Display recommend widgets in Page Builder add widget dialog.
nl: Toon aanbevolen widgets in Page Builder "voeg widget toe" - dialoog.

en: Load legacy widgets from Page Builder 1.
nl: Laadt Legacy widgets van Page Builder 1.

en: Legacy Bundled Widgets
nl: gebundelde Legacy widgets

en: The HTML used for widget titles. {{title}} is replaced with the widget title.
nl: De HTML gebruikt voor widget titels. {{title}} wordt vervangen door de widget titel.

en: Widget Title HTML
nl: Widget Titel HTML

en: The post types to use Page Builder on.
nl: Gebruik Page Builder voor deze bericht types.

en: Post Types
nl: Bericht types

en: General
nl: Algemeen

en: Page Builder Settings
nl: Page Builder Instellingen

en: Recommended Widgets
nl: Aanbevolen Widgets

en: You can enable the legacy (PB) widgets in the 1{Page Builder settings}.
nl: Je kunt de Legacy (PB) widgets vrijschakelen in de 1{Page Builder instellingen}.

en: Install the 1{Widgets Bundle} to get extra widgets.
nl: Installeer de 1{Widgets Bundel} om extra widgets te krijgen.

en: Enable more widgets in the 1{Widgets Bundle settings}.
nl: Schakel meer widgets vrij in de 1{Widgets Bundel instellingen}.

en: Widgets Bundle
nl: Widgets Bundel

en: Display your posts as a carousel.
nl: Berichten als carrousel laten zien

en: SiteOrigin Post Carousel
nl: SiteOrigin Post Carrousel

en: Display site features as a collection of icons.
nl: Toon site functies als een collectie icons

en: SiteOrigin Features
nl: SiteOrigin functies

en: A basic slider widget.
nl: Een eenvoudige slider widget

en: Choose images from your media library.
nl: Selecteer afbeeldingen uit je mediabibliotheek

en: SiteOrigin Image
nl: SiteOrigin Afbeelding

en: A simple button
nl: Een eenvoudige knop

en: SiteOrigin Button
nl: SiteOrigin knop

en: SiteOrigin Widgets Bundle
nl: SiteOrigin Widgets Bundel

en: A rich text editor
nl: Een tekstbewerker met uitgebreide opties

en: SiteOrigin Editor
nl: SiteOrigin bewerker

en: Enabled
nl: Toegestaan

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Select Image
nl: Selecteer afbeelding

en: Attributes
nl: Attributen

en: Widget Styles
nl: Widget-stijlen

en: Row Styles
nl: Rijstijlen

en: Page Builder Content
nl: Page Builder Inhoud

en: Installing %s
nl: Installeert %s

en: Install Page Builder Plugin
nl: Installeer Page Builder Plugin

en: Color of text inside this widget.
nl: Tekstkleur in deze widget

en: Font Color
nl: Tekstkleur

en: Border color of the widget.
nl: Rand kleur van de widget

en: Background image of the widget.
nl: Achtergrondafbeelding van de widget.

en: Background color of the widget.
nl: Achtergrondkleur van de widget

en: Padding around the entire widget.
nl: Padding rondom de volledige widget.

en: Widget Class
nl: Widget klasse

en: Border color of the row.
nl: Rand kleur van de rij.

en: Border Color
nl: Rand kleur

en: How the background image is displayed.
nl: Hoe de achtergrond afbeelding wordt afgebeeld.

en: Centered, with original size
nl: Gecentreerd, in de originele grootte

en: Cover
nl: Geheel bedekt

en: Tiled Image
nl: Als tegels

en: Background Image Display
nl: Toon achtergrond afbeelding

en: Background image of the row.
nl: Achtergrond afbeelding van de rij.

en: Background Image
nl: Achtergrond afbeelding

en: Background color of the row.
nl: Achtergrondkleur van de rij

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Full Width Stretched
nl: Volledige breedte uitgerekt

en: Full Width
nl: Volledige breedte

en: Standard
nl: Standaard

en: Row Layout
nl: Rij layout

en: Padding around the entire row.
nl: Padding rondom de gehele rij.

en: Amount of space between columns.
nl: Ruimte tussen de kolommen

en: Gutter
nl: Tussenruimte

en: Space below the row.
nl: Ruimte onder de rij

en: Bottom Margin
nl: Ondermarge

en: CSS Styles, given as one per row.
nl: CSS klassen, één per rij

en: CSS Styles
nl: CSS klassen

en: Class added to all cells in this row.
nl: Klasse toegevoegd aan elke cel in deze rij.

en: Cell Class
nl: Cel klasse

en: A CSS class
nl: Een CSS klasse

en: Row Class
nl: Rij klasse

note: TRANSLATORS: Indicate if there are items to clone. %s will be pages, posts, etc.
en: There are no %s with Page Builder content to clone.
nl: Er zijn geen %s met Page Builder-inhoud te klonen.

en: Clone
nl: Klonen

en: You can still clone existing pages though.
nl: Je kunt nog steeds bestaande pagina's klonen

en: Your theme doesn't have any prebuilt layouts.
nl: Jouw theme heeft geen ingebouwde layouts.

en: No description
nl: Geen beschrijving
