Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (136 entries)

en: I do not accept
pt: Não aceito

en: I accept
pt: Aceito

en: From
pt: De

en: Date
pt: Data

en: Customize
pt: Personalizar

en: Kindly give this plugin a %srating%s
pt: Por favor, atribua a este plugin uma %sclassificação%s

en: Save Redirect
pt: Guardar redireccionamento

en: Redirecting from
pt: Redireccionar de

en: Enter the url if you want to set custom redirect for above 404 path. Enter the full url including http://. Leave empty if you want to follow deafult settings
pt: Insira o URL pretendido para o redireccionamento personalizado do caminho 404 acima. Insira o caminho completo do URL incluindo http://. Deixe em branco para utilizar as definições por omissão.

en: See More Details
pt: Ver mais detalhes

en: Custom Redirect
pt: Redireccionamento personalizado

en: Default
pt: Por omissão

en: Log Manager Addon
pt: Addon Log Manager

en: You can override this by setting individual custom redirects from error logs list.
pt: Esta definição pode ser sobreposta por redireccionamentos personalizados individuais a partir da lista de registos de erros.

en: Automatically clear old error logs after few days to reduce db load.
pt: Limpeza automática de registos de erros antigos após alguns dias, para reduzir o peso da base de dados.

en: Error Log Manager addon is available for 404 to 301 now. Make 404 error management more easy.
pt: O addon Log Manager está agora disponível para o 404 to 301. Torne a gestão de erros 404 mais fácil.

en: Instead of email alerts on every error, get Hourly, Daily, Twice a day, Weekly, Twice a week email alerts.
pt: Em vez de emails de alerta por cada erro, receba emails de alerta a cada hora, uma a duas vezes por dia, ou uma a duas vezes por semana.

en: Yo %s!
pt: Olá %s!

en: More details about the plugin
pt: Mais detalhes sobre o plugin

en: Active Plugins
pt: Plugins activos

en: Active Theme Details
pt: Detalhes do tema activo

en: Theme URI
pt: URI do tema

en: Plugin Version
pt: Versão do plugin

en: Home Page
pt: Página inicial

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: 404 Settings
pt: Definições de 404

en: Settings Data
pt: Dados das definições

en: Basic Details
pt: Detalhes básicos

en: WordPress Version
pt: Versão do WordPress

en: Next page
pt: Página seguinte

en: Last page
pt: Última página

en: Current Page
pt: Página actual

en: First page
pt: Primeira página

en: Previous page
pt: Página anterior

en: No approved comments
pt: Sem comentários aprovados

en: No pending comments
pt: Não há comentários pendentes

en: %s item | %s items
pt[0]: %s item
pt[1]: %s itens

en: %s pending comment | %s pending comments
pt[0]: %s comentário pendente
pt[1]: %s comentários pendentes

en: No comments
pt: Sem comentários

en: Show more details
pt: Ver mais detalhes

en: %s comment | %s comments
pt[0]: %s comentário
pt[1]: %s comentários

en: %s approved comment | %s approved comments
pt[0]: %s comentário aprovado
pt[1]: %s comentários aprovados

en: Delete All
pt: Eliminar tudo

en: N/A
pt: Não disponível

en: Delete Selected
pt: Eliminar seleccionados

en: Delete
pt: Eliminar

en: Are you sure you want to delete this item?
pt: Tem a certeza que quer eliminar este item?

en: Error Logs
pt: Registos de erros

en: 404 Error Log
pt: Registo de erro 404

en: Exclude paths
pt: Excluir caminhos

en: If you want to exclude few paths from error logs, enter here. One per line.
pt: Se quiser excluir alguns caminhos dos registos de erros, insira aqui, um por linha.

en: Logs
pt: Registos

en: Settings
pt: Definições

en: Email address
pt: Endereço de email

en: General
pt: Geral

en: Name
pt: Nome

en: Bulk Actions
pt: Acções por lotes

en: Apply
pt: Aplicar

en: Author
pt: Autor

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Thank you for choosing 404 to 301 to improve your website
pt: Obrigado por escolher o 404 to 301 para optimizar o seu site

en: Ulta pulta..! Seems like you had no errors to log.
pt: Ena! Parece que não ocorreu nenhum erro para registar.

en: Select All
pt: Seleccionar tudo

en: Filter by date
pt: Filtrar por data

en: All dates
pt: Todas as datas

note: translators: 1: month name, 2: 4-digit year
en: %1$s %2$d
pt: %1$s de %2$d

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
pt: %1$s de %2$s

en: 1 item | %s items
pt[0]: 1 item
pt[1]: %s itens

en: Go to the first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to the previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Select Page
pt: Seleccionar página

en: Go to the next page
pt: Ir para a página seguinte

en: Go to the last page
pt: Ir para a última página

en: This plugin is brought to you by
pt: Este plugin é desenvolvido por

en: a web store developed and managed by Joel James.
pt: uma loja online desenvolvida e gerida por Joel James.

en: Visit author website
pt: Visite o website do autor

en: Contact the developer
pt: Contacte o programador

en: So you installed this plugin and how is it doing? Feel free to
pt: Então, instalou este plugin, que tal está a correr? Sinta-se à vontade para

en: get in touch with me
pt: entrar em contacto comigo

en: anytime for help. I am always happy to help.
pt: a qualquer momento para ajuda. Tenho o maior prazer em ajudar.

en: Debugging Data
pt: Dados de depuração

en: Plugin Information
pt: Informações do plugin

en: Version
pt: Versão

en: Plugin documentation
pt: Documentação do plugin

en: Visit plugin website
pt: Visite o site do plugin

en: Need help?
pt: Precisa de ajuda?

en: About the plugin & developer
pt: Sobre o plugin e o programador

en: Like the plugin
pt: Gosta do plugin

en: Rate this on WordPress
pt: Dê uma classificação no WordPress

en: Make a small donation
pt: Faça um pequeno donativo

en: Contribute now
pt: Contribuir agora

en: Donate now
pt: Fazer donativo agora

en: Rate now
pt: Classificar agora

en: Tweet now
pt: Publicar no Twitter agora

en: Help & Info
pt: Ajuda e informações

en: Save All Changes
pt: Guardar todas as alterações

en: Redirect type
pt: Tipo de redireccionamento

en: Redirect (SEO)
pt: Redireccionamento (SEO)

en: Redirect
pt: Redireccionamento

en: about these redirect types
pt: sobre estes tipos de redireccionamento

en: Redirect to
pt: Redireccionar para

en: Existing Page
pt: Página existente

en: Custom URL
pt: URL personalizado

en: No Redirect
pt: Sem redireccionamento

en: Select any WordPress page as a 404 page
pt: Seleccione qualquer página do WordPress como página 404

en: Redirect 404 requests to a specific URL
pt: Redireccione pedidos 404 para um URL específico

en: To disable redirect
pt: Para desactivar o redireccionamento

en: Select the page
pt: Seleccione a página

en: The default 404 page will be replaced by the page you choose in this list
pt: A página 404 por omissão será substituída por uma página à escolha desta lista

en: Enter any url
pt: Insira qualquer URL

en: including
pt: incluindo

en: Disable Error Logs
pt: Desactivar registos de erros

en: Enable Error Logs
pt: Activar registos de erros

en: 404 Error Logs
pt: Registos de erros 404

en: 404 to 301 Settings
pt: Definições de 404 to 301

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: User Agent
pt: Agente do utilizador

en: Enable/Disable Logging
pt: Activar/Desactivar registo

en: Email notifications
pt: Notificações por email

en: If you check this, an email will be sent on every 404 log on the admin email account
pt: Se activar esta opção, será enviado um email a cada registo de 404 para o email do administrador

en: Change the recipient email address for error log notifications
pt: Modifique o endereço de email do destinatário para as notificações de registo de erro

en: settings updated successfully
pt: definições actualizadas com sucesso

en: No items found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: %s pending
pt: %s pendente(s)

en: Select bulk action
pt: Seleccionar acção por lotes

en: 404 Path
pt: Caminho de 404

en: Excerpt View
pt: Vista de excerto

en: List View
pt: Vista de lista

note: Description of the plugin/theme
en: Automatically redirect all <strong>404 errors</strong> to any page using <strong>301 redirect for SEO</strong>. You can <strong>redirect and log</strong> every 404 errors. No more 404 errors in Webmaster tool.
pt: Redireccione automaticamente todos os <strong>erros 404</strong> para qualquer página através de <strong>redireccionamento 301 para SEO</strong>. Pode <strong>redireccionar e registar</strong> todos os erros 404. Ponha fim aos erros 404 na sua ferramenta de Webmaster.

en: Tweet about the Plugin
pt: Publique no Twitter sobre o plugin

en: Contribute to the Plugin
pt: Contribua para o plugin

en: Thank you for using 404 to 301
pt: Obrigado por utilizar o 404 to 301.

en: Log 404 Errors
pt: Registar erros 404

en: Contact support
pt: Contacte o suporte

en: Bummer! You have one more 404
pt: Ups! Tem mais um 404.

en: Snap! One more 404 on
pt: Ups! Tem mais um 404 em
